Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Usvojen Zakon o javnoj svojini
Hronika

Skupština Srbije: Usvojen Zakon o javnoj svojini

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. septembar 2011.

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o javnoj svojini, posle višegodišnjeg čekanja na taj propis, sa 133 glasa poslanika stranaka vladajuće većine i Liberalno-demokratske partije.

Zakon o javnoj svojini nisu podržali poslanici Saveza vojvođanskih Mađara, nezadovoljni što Vojvodini nije pripao deo železničke infrastrukture na njenoj teritoriji, dok je Liga socijaldemokrata Vojvodine, koja takođe nije bila zadovoljna što to nije pripalo toj pokrajini, podržala njegovo izglasavanje. Protiv donošenja zakona glasali su i poslanici DSS-a.

Nosioci svojine u Srbiji, prema usvojenom zakonu, biće republika, pokrajina i lokalne samouprave, u čijoj nadležnosti će biti ulice, trgovi, parkovi, opštinski putevi i nekategorisani putevi.

U svojini Vojvodine će, pošto je Vlada Srbije usvojila amandmane vojvođanske administracije, biti putevi drugog reda, kanalska mreža koja nije na plovnim putevima, pojedini objekti u inostranstvu i objekti koji su građeni sredstvima za kapitalne investicije. Zahvaljujući amandmanu Lige socijaldemokrata Vojvodine, toj pokrajini će pripasti sredstva stvorena ulaganjima pokrajine koja su joj potrebna za ostvarivanje njenih nadležnosti.

U javnoj svojini su prirodna bogastva, dobra od opšteg intresa za koja je zakonom utvrdjeno da su u javnoj svojini, stvari koje koriste organi i organizacije Republike Srbije, pokrajine i lokalne samouprave. Među njima su vode, vodotoci, mineralni resursi, resursi podzemnih voda, reserve mineralnih sirovina i drugi, a zakon predvidja da se na prirodnom bogastvu može steći koncesija ili pravo korišćenja, dok naknada za to pripada republici, pokrajini ili jedinicama lokalne samouprave na čijoj se teritoriji nalazi to bogastvo.

Zakonom se uređuju dobra od opšteg interesa, koja su dobra u opštoj upotrebi, poput šuma, šumskog i vodnog zemljišta, zaštićena prirodna dobra, kulturna dobra u javnoj svojini i drugo, a propisuje se i da je mreža, kao neopkretna stvar namenjena protoku materije ili energije radi njhove distribucije korisnicima ili odvođenja od korisnika, dobro od opšteg interesa.

Amandmanom LDP-a precizirano je da se direktori javnih preduzeća biraju na javnim konkursima i da se zabranjuje korišćenje dobara od javnog interesa u privatne ili partijske svrhe, a prihvaćen je i amandman SRS kojim se iz zakona briše odredba da je administrativni prelaz dobro u opštoj upotrebi.

U nastavku glasanja parlamentarci će se izjasniti i o predloženim zakonima o železnicama, o patentima, izmenama Zakona o autorskim i srodnim pravima, setu zakona iz oblasti pravosuđa, gde su predložena nova rešenja u oblasti krivičnog postupka i parničnog postupka, kao i o predloženim rešenjima u oblasti zaštite poslovne tajne. O svim tim zakonskim predlozima poslanici su raspravljali na četiri sednice u septembru. Izglasavanjem ovih zakona biće zaokruženo donošenje zakona koji su predviđeni evropskom agendom.

Liberalno-demokratska partija neće podržati Predlog zakona o železnicama, ali će glasati za zakonska rešenja o javnoj svojini i o restituciji, čije je usvajanje jedan od uslova za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU, najavio je danas lider te stranke Čedomir Jovanović.

On je, novinarima u Skupštini Srbije, rekao da liberali mogu da podrže samo zakone iz Evropske agende čije je usvajanje neophodno za dobijanje statusa kandidata.

"Nismo dužni da rešavamo krizu u vladajućoj koaliciji", naglasio je Jovanović.

LDP je ranije najavio da će podržati zakone o krivičnom i o parničnom postupku, čije je usvajanje, takođe, jedan od uslova Srbiji za dobijanje statusa kandidata.

(Tanjug)